Size bir telefon kadar yakınız
0 216 545 44 34
0 555 147 19 03
Dil Seçin
tren

Endodonti (Kanal Tedavisi)

Endodonti

Sağlıklı dişler insanın yaşam kalitesini ve genel sağlık konusunda mevcut durumunu yakından etkiler. Sindirim sistemi başta olmak üzere pek çok konuda sağlıklı dişler çok önemlidir. Diş hekimlerinin çok farklı hizmetleri bulunmakla beraber. Endodonti çürümüş ve kırılmış dişler için geçerli ve memnuniyet verici bir tedavi yöntemidir. Dişin iç kısmında bulunan damar-sinir ve canlı doku, kırılmış ve çürümüş dişlerde ağrılı bir problem yaratır. Kanal tedavisi olarak da bilinen bu yöntemle dişte ağrıya neden olunacak kısımlar dikkatli bir biçimde alınır.

Hangi Durumlarda Endodonti ( Kanal Tedavisi ) Yapılır

Bir şekilde zarar görmüş dişler için farklı tedavi yöntemi vardır. Eğer Pulpa enfeksiyonu ve benzer sorunlar ortaya çıkmışsa kanal tedavisi burada tavsiye edilecek en önemli yöntemlerden biridir. Daha sonrasında gerekirse diş dolgusu ya da kaplama tedavisi uygulanır. Dişlerde bulunan canlı doku ve sinirler bu sayede alınmış olur ve artık dişte herhangi bir ağrı olmaz. Yapılan bir araştırmaya göre kanal tedavisi uygulamanın başarı oranı % 90 üzerinde olarak ortaya konmuştur. Ağrılı çürük ve enfeksiyondan yılmış olan insanların, bu tedavi yöntemi ile kalıcı olarak rahat bir nefes aldığını söylemek mümkün olacaktır.

Kanal Tedavisi Nasıl Uygulanır

İpliksi bir yapıya sahip olan sinir yapısına diş özü yani Pulpa denir. Sorunlu dişte öncelikli olarak röntgen çekilmesi ve diş kökünün durumunun net bir biçimde belirlenmesi önemlidir muayene aşamasında bu durum değerlendirilir ve film çekilip incelenir. Kanal tedavisi uygulama kararı ortaya çıktıktan sonra hastaya anestezi uygulanır ve diş içinde bulunan canlı doku tamamen alınır. Burada canlı doku alınacağı için sonrasında herhangi bir ağrılı durum oluşmaz.

Endodonti Sonrası

Daha önceki dönemlerde çekilen dişlerin büyük bir oranı Endodonti ila kurtarılıyor. Kanal tedavisi başarıyla tamamlandıktan sonra dolgu ve kaplama gibi yöntemler uygulanır. Değişik sebeplerden dolayı çok sayıda insan diş kaybına uğramaktadır oysa bu konuda yaşanan gelişmelerle daha önceden çekilen dişlerin büyük bir kısmı, ağrısız ve sorunsuz bir tedavi ile kurtarılmak durumundadır. Bu konuda ilk olarak diş muayenesi için müracaat gerçekleştirmeniz gerekir.